Mūsdienu studiju iespējas gadu no gada pierāda, ka iespējas sasniegt izsapņoto ir teju neizmērāmas. Ar Erasmus+ programmas starpniecību divu Spānijas studentu ceļš veda uz Latviju, lai praktizētu savu arodu Rimi Olimpiskā centra peldbaseinu kompleksā. Divu mēnešu garumā Rimi Olimpiskā centra treneres Olgas Abduļinas pavadībā Antonio un Manuels apguva, ko nozīmē peldēšanas trenera profesija.
“Latvija šķita interesanta izvēle,” saka Antonio Kapelo Sierra (Antonio Capelo Sierra), viens no Erasmus+ programmas studentiem. ”Izvēloties prakses galamērķi, izskatīju vairāku valstu piedāvājums, tomēr Latvijas man šķita visinteresantākais. Starp citām Dienvidu valstīm, kuru kultūra ir gana līdzīga Spānijas kultūrai, Latvija izcēlās ar savu mistēriju, un intrigas vadīts es nolēmu pieteikties tieši uz šo programmu.”
Rimi Olimpiskajā centrā par treneru apmācību rūpi uzņēmās peldēšanas trenere Olga Abduļina. Par savu prakses vadītāju studenti norāda, ka viņa ir bijusi lielisks pavadonis, bet tikpat prasīgs skolotājs, kas nemitīgi pieprasījusi punktualitāti, precizitāti un kvalitāti pie jebkuras uzdevumu izpildes.
“Puiši ir malači! Šo divu mēnešu laikā viņi ir apguvuši ļoti daudz, un īpaši priecē tas, kādā kvalitātē viņiem ir izdevies apgūt pedagoģijas pamatus tik īsā laika posmā. Prakses laikā studentus iepazīstinājām ar drošības noteikumiem ūdens tuvumā, kopā ar glābējiem vadījām drošības instruktāžu un glābšanas mācības un tikai tad darbojāmies nodarbībās. Sākotnēji bažījos, kā studenti spēs izveidot kontaktu ar bērniem, jo ir nepārprotama valodas barjera, proti, bērni runā tikai latviski, tomēr studenti sazinās spāniski vai ļoti minimāli arī angliski. Spītējot tam, abiem studentiem lieliski izdevās atrast kontaktu ar bērniem,” pārdomās dalās Olga Abduļina, Rimi Olimpiskā centra peldēšanas trenere.
Jautājot, vai būtu ko darījuši citādāk, ja varētu vēlreiz iziet praksi, abi studenti smejot nosaka, ka būtu izgājuši valodas kursus. “Tikai tiekot iemests vidē, kur nav atkāpšanās ceļa, saproti savas patiesās valodas spējas. Mums ļoti paveicās, ka Olga runā spāņu valodā, citādi ar mums būtu cauri,” nosmej Manuels Gomezs Rodrigezs (Manuel Gómez Rodríguez), Erasmus+ programmas students. “Protams, arī šādas situācijas māca – māca meklēt veidus, kā komunicēt. Pamatfrāzes latviešu valodā jau esam apguvuši, tomēr caurmērā izmantojām ķermeņa valodu,” viņš turpina.
Savas prakses noslēgumā abiem studentiem tika dots uzdevums novadīt peldētapmācības nodarbību, ar ko Anonio un Manuels ļoti veiksmīgi tika galā. “Puiši sastādīja nodarbības plānu, kas atbilda visiem akadēmiskajiem kritērijiem, un veiksmīgi to arī izpildīja. Arī bērniem patika, jo nodarbība apvienoja gan pedagoģiskos, gan spēles elementus,” piebilst Olga.
Abi studenti norāda, ka viņus pārsteidza arī latviešu kultūra. Viņi apgalvo, ka latviešu mentalitāte patīkami atsvaidzina. Antonio nosmej, ka viņš varētu sevi iedomāties kā peldēšanas treneri tikai Latvijā, jo šeit bērni ir disciplinēti un respektē pedagogu pretēji bērniem Spānijā. “Šeit bērni klausās un klusē, kamēr pedagogs runā, tikmēr Spānijā ir sajūta, ka bērni rīko konkursu, kurš uzvedīsies skaļāk nodarbības laikā. Tas prasa milzu pacietību, tādēļ strādāt ar Latvijas bērniem ir daudz vieglāk un produktīvāk,” piebilst Antonio.
“Patiesībā tas ir attiecināms uz visiem latviešiem kopumā, ne tikai bērniem. Spānija ir ļoti skaļa, turpretim Latvijā ir jūtams miers. Šeit katrs dodas savās ikdienas gaitās un neuzbāžas garāmgājējiem ar jautājumiem, bet uzdod tos tikai un vienīgi tad, kad tas ir patiešām vajadzīgs. Tas šķiet pārsteidzoši, jo, iepērkoties Spānijā, klientam rindā aiz manis vienmēr būs kas sakāms par maniem iepirkumiem, bet Latvijā tā nav. Vismaz ne skaļi,” nosmej Manuels.
Kopumā vērtējot savu pieredzi Rimi Olimpiskajā centrā, abi studenti norāda, ka tā ir bijusi lieliska izvēle. Iepazīstot vidi, kā sporta kultūra tiek attīstīta citās Eiropas valstīs, ir pavērusies plašāka perspektīva. Redzēt, kā tiek veidota infrastruktūra, lai sports neapstātos gada aukstajos mēnešos, ir bijis kas jauns, jo Spānijā iekštelpu sports nav diez ko attīstīts, ņemot vērā to, ka laikapstākļi ļauj trenēties ārā visu cauru gadu. Latvijai, Rīgai, Rimi Olimpiskajam centram un Olgai tagad viņu dzīvē ir liela nozīme. Noslēgumā Manuels un Antonio vēlas aicināt ikvienu studentu izmantot Erasmus+ sniegtās iespējas, kas spēj savest kopā ar jomas profesionāļiem, jo tas sniedz neaizvietojamu pieredzi savas profesionālās attīstības ceļā.